luni, 27 august 2012

Debut dezastruos: WBA 3-0 Lierpool

Probabil toți fanii cormoranilor se așteptau la un debut cu victorie în acest sezon de Premier League. Ei bine, nu a fost așa. Dacă un simplu privitor se uită la rezultat probabil va spune ca Liverpool a jucat prost, dar nu a fost deloc așa. Prima repriză a fost una în care Liverpool a jucat mai bine și a avut ocazii de gol. În minutul 43, West Brom a avut o lovitură de la colț care a fost respinsă din careu și apoi reluată din marginea acestuia incredibil de către Zoltan Gera. Eu spun ca dacă va mai șuta de încă o mie de ori, nu va mai reuși sa marcheze. Scorul la pauză a fost de 1-0.

Repriza a doua avea să fie un dezastru. În minutul 57, Long a scăpat singur împotriva lui Reina, Agger a venit din spate și l-a atins în careu în poziție de ultim apărător. Agger a primit cartonaș roșu și Phil Dowd a dictat penalty, care a fost apărat de portarul nostru. Cinci minute mai târziu Skrtel fautează și el în careu și de această dată nu se mai ratează. Totul s-a terminat când rezerva Lukaku a marcat pentru 3-0. Liverpool nu a mai putut face nimic și rezultatul final a fost West Brom 3-0 Liverpool.